Sărbătoare în Parohia Podu Jijiei în ziua cinstirii Sfântului Ilie Tesviteanul

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 22, 2020   Autor: Constantin Ciofu

În seara zilei de duminică, 19 iulie 2020, după slujba Vecerniei unită cu Litia, a fost sfinţit clopotul montat în apropierea paraclisului parohial. În dimineaţa zilei de luni, 20 iulie 2020, oamenii s-au adunat din nou în apropierea locaşului de închinăciune, amenajat şi sfinţit în fosta şcoală primară din sat, pentru a se ruga împreună în cadrul Utreniei, Acatistului şi Sfintei Liturghii. Enoriaşilor din sat li s-au alăturat prieteni ai parohiei, care au dorit să se bucure împreună la acest ceas de sărbătoare. Soborul slujitorilor a fost format din preoţi care îşi desfăşoară activitatea pastoral-misionară în Arhiepiscopia Iaşilor şi în Mitropolia Basarabiei. Predica sărbătorii a fost ţinută de către preotul Florin Purice de la Parohia Dragalina-Hlipiceni, Protopopiatul Botoşani. Preotul paroh Ilie Plugariu a mulţumit tuturor celor ce au răspuns cu dragoste invitaţiei de a participa la sfintele slujbe închinate Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul. În acelaşi timp, a apreciat râvna şi efortul oamenilor care sunt alături cu rugăciunea şi cu fapta, pe calea mântuirii. A urmat slujba Botezului pentru pruncul Elisei, al doilea copil al părintelui paroh Ilie şi al preotesei Ioana. Amintim că Parohia Podu Jijiei a fost înfiinţată în primăvara anului 2017, după ce actualul paroh, părintele Ilie Plugariu, a fost hirotonit preot de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Pe 15 aprilie 2017, părintele Marius Daniel Profir, protopop al Protopopiatului 2 Iaşi, a sfinţit paraclisul amenajat pentru oficierea sfintelor slujbe. Pe 19 mai 2018, IPS Părinte Mitropolit Teofan a pus piatra de temelie pentru prima biserică ce se va ridica în satul Podu Jijiei. Întrucât documentaţia necesară a fost finalizată, în perioada următoare, cu sprijinul primarului comunei Golăeşti, Mihai Bâzdâgă, vor fi demarate lucrările de zidire la sfântul locaş. Satul Podu Jijiei, aflat la aproximativ 25 de kilometri de oraşul Iaşi, face parte din comuna Golăieşti. Este situat în partea de est a judeţului Iaşi, pe malul drept al Prutului şi pe malurile Jijiei, la graniţa cu Republica Moldova.